o projektu
Spletna platforma stanblok.si je poskus predstavitve razvoja organizirane stanovanjske gradnje v Sloveniji od preloma 19. v 20. stoletje do danes. Platforma je križanec stanovanjske “baze” – spletnega arhiva stanovanjskih stavb in zazidav, “ozadij”, ki pojasnjujejo družbeno-politične in gospodarske razmere ob njihovem nastanku ter tematskih“prispevkov” – objav, diskusij in študentskih projektov, ki raziskujejo stanovanjske problematike.
Platforma je zastavljena kot dolgoročen in postopno razvijajoč se projekt študentov različnih strok in strokovnjakov, ki se ukvarjajo s stanovanji. V projektu se bodo prepletla znanja s področij arhitekture, urbanizma, umetnostne zgodovine, sociologije, fotografije in drugih področij, ki iz različnih zornih kotov raziskujejo obravnavane tematike in iščejo odgovore na sledeča vprašanja: V kakšnih okoljih, stavbah in stanovanjih bivajo prebivalci Slovenije? Kako so stanovanja prostorsko zasnovana? Kakšna je kakovost bivanja? Kakšna je bila stanovanjska politika v določenem obdobju in kako dosegljiva so bila tedaj stanovanja? S kakšnimi problemi so se soočali državljani ob iskanju stanovanj?
Namen projekta je iskanje odgovorov na navedena vprašanja in vzpostavljanje polja za primerjavo, kako so se glede na časovni okvir in družbene okoliščine gradila stanovanja, spreminjale stanovanjske stavbne tipologije, zasnove stanovanj, njihova raba in bivanjska kakovost. Hkrati je namen projekta vzpostaviti širši razmislek o pomenu dobrih stanovanj, dobre organizacije stanovanjske preskrbe in dostopnosti stanovanj za vse ljudi.
Platforma stanblok.si se odpira z uvrstitvijo prvih izbranih primerov stanovanjskih gradenj v Ljubljani v “bazo”. Primeri so iz različnih obdobij, katerih družbene, gospodarske in politične razmere orisujejo “ozadja”. “Bazo” in “ozadja” spremlja prvi tematski “prispevek”, v katerem študenti arhitekture raziskujejo temo vmesnosti v stanovanjskih okoljih.
Izvedbo projekta sta finančno podprla Sklad za umetniško področje Univerze v Ljubljani in Fakulteta za arhitekturo.